Page 153 - Class 10th Physics Chapter Electricity NCERT Book Questions and Answers
Click here for Hindi medium
...
Chapter : Electricity |
---|
Page : 200
Question 2:
Question 3:
Question 1:
What does an electric circuit mean?
Answer :
An electric circuit is the pathway in which current can flow. It consists of electric
devices, switching devices, source of electricity, etc. that are connected by
conducting wires.
Question 2:
Define the unit of current.
Answer :
The unit of electric current is ampere (A). When 1 C of charge flows through a
conductor in 1sec, it called 1 ampere (A) current.
๐ผ = ๐/๐ก
Question 3:
Calculate the number of electrons constituting one coulomb of charge.
Answer :
We know that one electron possesses a charge of 1.6 × 10^−19 C.
๐๐ข๐๐๐๐ ๐๐ ๐๐๐๐๐ก๐๐๐ = ๐๐๐ก๐๐ ๐โ๐๐๐๐ / ๐ถโ๐๐๐๐ ๐๐ 1 ๐๐๐๐๐ก๐๐๐
= 1 / 1.6 × 10^−19
= 6.25 × 10^18
= 6.25 × 10^18
So, the number of electrons constituting one coulomb of charge is 6 × 10^18 .
Page : 202
Question 2:
Question 3:
Page : 202
Question 1:
Name a device that helps to maintain a potential difference across a conductor.
Answer :
A cell, battery, power supply, etc. helps to maintain a potential difference across
a conductor.
Question 2:
What is meant by saying that the potential difference between two points is 1 V?
Answer :
When 1 J of work is required to move a charge of 1 C from one point to another,
then it is said that the potential difference between the two points is 1 V.
๐ = ๐ / ๐
1 ๐ = 1๐ฝ / 1๐ถ
Question 3:
How much energy is given to each coulomb of charge passing through a 6 V
battery?
Answer :
๐๐๐ก๐๐๐ก๐๐๐ ๐ท๐๐๐๐๐๐๐๐๐ = ๐๐๐๐ ๐๐๐๐ / ๐ถโ๐๐๐๐
or Work done (or Energy) = Potential Difference × Charge
So, Work done = 6 Volt × 1 Coulomb = 6 Joules
Page : 209
Question 2:
Question 3:
Question 4:
Question 5:
Page : 209
Question 1:
On what factors does the resistance of a conductor depend?
Answer :
The resistance of a conductor depends upon the following factors:
(i) Length of the conductor
(ii) Cross-sectional area of the conductor
(iii) Nature of the conductor
(iv) Temperature of the conductor.
Question 2:
Will current flow more easily through a thick wire or a thin wire of the same
material, when connected to the same source? Why?
Answer :
Resistance (R) is inversely proportional to the area of cross-section (A) of the
wire. So, thicker the wire, lower is the resistance of the wire and vice-versa.
Therefore, current can flow more easily through a thick wire than a thin wire.
๐
= ๐๐ฟ / ๐ด
๐
∝1๐ด
Question 3:
Let the resistance of an electrical component remains constant while the potential
difference across the two ends of the component decreases to half of its former
value. What change will occur in the current through it?
Answer :
According to the Ohm’s law V = IR
If the resistance remains constant, V is directly proportional to I.
๐ ∝ ๐ผ
Now, if potential difference is reduced to half of its value, the current also become
half of its original value.
Question 4:
Why are coils of electric toasters and electric irons made of an alloy rather than a
pure metal?
Answer :
The resistivity of an alloy is higher than the pure metal and it does not corrode
easily. Moreover, even at high temperatures, the alloys do not melt readily.
Hence, the coils of heating appliances such as electric toasters and electric irons
are made of an alloy rather than a pure metal.
Question 5:
Use the data in Table 12.2 to answer the following –
(a) Which among iron and mercury is a better conductor?
(b) Which material is the best conductor?
Answer :
(a). Resistivity of iron (10.0 × 10–8 ฮฉ ๐) is lesser than that of the mercury (94.0
× 10–8 ฮฉ ๐). So, iron is good conductor as compared to mercury.
(b). Silver has lowest resistivity, so it is the best conductor.
Page : 213
Question 1:
Question 2:
Page : 213
Question 1:
Draw a schematic diagram of a circuit consisting of a battery of three cells of 2
V each, a 5 ฮฉ resistor, an 8 ฮฉ resistor, and a 12 ฮฉ resistor, and a plug key, all
connected in series.
Answer :
The required schematic diagram is given below:
Question 2:
Redraw the circuit of Question 1, putting in an ammeter to measure the current
through the resistors and a voltmeter to measure the potential difference across
the 12 ฮฉ resistor. What would be the readings in the ammeter and the voltmeter?
Answer :
Resisters are connected in series.
So, the net resistance in the circuit = 5 ฮฉ + 8 ฮฉ + 12 ฮฉ = 25 ฮฉ
Net potential = 6 V
Using Ohm’s law V = IR
⟹ 6 = I × 25
⟹ ๐ผ = 6 / 25
⟹ ๐ผ = 6 / 25
⟹ ๐ผ = 0.24 ๐ด๐๐๐๐๐
Now for the 12 ฮฉ resistor, current = 0.24 A
So, using Ohm’s law V = 0.24 × 12 V = 2.88 V
Hence, the reading in the ammeter is 0.24 and voltmeter is 2.88.
Page : 216
Question 1:
Question 3:
Question 4:
Question 5:
Page : 216
Question 1:
Judge the equivalent resistance when the following are connected in parallel –
(a) 1 ฮฉ and 10^6 ฮฉ, (b) 1 ฮฉ and 10^3 ฮฉ, and 10^6 ฮฉ.
Answer :
(a). The net resistance in parallel is given by
Here, ๐
1 = 1 ฮฉ and ๐
2 = 10^6 ฮฉ
So,
(b). The net resistance in parallel is given by
Here, ๐
1 = 1 ฮฉ, ๐
2 = 10^3 ฮฉ and ๐
3 = 10^6 ฮฉ
So,
Question 2:
An electric lamp of 100 ฮฉ, a toaster of resistance 50 ฮฉ, and a water filter of
resistance 500 ฮฉ are connected in parallel to a 220 V source. What is the
resistance of an electric iron connected to the same source that takes as much
current as all three appliances, and what is the current through it?
Answer :
Given that the electric lamp of 100 ฮฉ, a toaster of resistance 50 ฮฉ and water filter
of resistance 500 ฮฉ are connected in parallel.
The net resistance in parallel is given by
Here, ๐
1 = 100 ฮฉ, ๐
2 = 50 ฮฉ and ๐
3 = 500 ฮฉ
So,
Now, using Ohm’s law V = IR, we have
Hence, the resistance of electric iron is 31.25 ฮฉ and current through it is 7.04 A.
Question 3:
What are the advantages of connecting electrical devices in parallel with the
battery instead of connecting them in series?
Answer :
In parallel there is no division of voltage among the appliances. The potential
difference across each appliance is equal to the supplied voltage and the total
effective resistance of the circuit can be reduced by connecting electrical
appliances in parallel.
Question 4:
How can three resistors of resistances 2 ฮฉ, 3 ฮฉ, and 6 ฮฉ be connected to give a
total resistance of (a) 4 ฮฉ, (b) 1 ฮฉ?
Answer 4:
(a). To get total resistance 4 ฮฉ, connect 3 ฮฉ and 6 ฮฉ resistors in parallel and 2 ฮฉ
resistance in series with the resultant.
Since, 3 ฮฉ and 6 ฮฉ resistors in parallel, so the net resistance
๐
= ๐
12 + 2 ฮฉ = 2 + 2 = 4 ฮฉ
(b). To get total resistance 1 ฮฉ, connect 2 ฮฉ, 3 ฮฉ and 6 ฮฉ resistors in parallel.
The net resistance in parallel is given by
Here, ๐
1 = 2 ฮฉ, ๐
2 = 3 ฮฉ and ๐
3 = 6 ฮฉ
So,
1/๐
=1/ 2 + 1/3 + 1/6
or , 1 / R = (3 + 2 + 1) / 6
or , 1 / R = 6 / 6
or , ๐
= 1 ฮฉ
Question 5:
What is (a) the highest, (b) the lowest total resistance that can be secured by
combinations of four coils of resistance 4 ฮฉ, 8 ฮฉ, 12 ฮฉ, 24 ฮฉ?
Answer :
Connecting resistors in series always gives maximum resistance and parallel
gives minimum resistance.
(a). The highest total resistance is given by
๐
= ๐
1 + ๐
2 + ๐
3 + ๐
4 = 4 ฮฉ + 8 ฮฉ + 12 ฮฉ + 24 ฮฉ = 48 ฮฉ
(b). The lowest total resistance is given by
Page : 218
Question 1:
Question 3
(b). The lowest total resistance is given by
Page : 218
Question 1:
Why does the cord of an electric heater not glow while the heating element does?
Answer :
The heating element of an electric heater is a resistor. According to Joule’s law
of heating, the amount of heat produced by it is proportional to its resistance.
H = I^2Rt
The resistance of the element of an electric heater is very high. As current flows
through the heating element, it becomes too hot and glows red. On the other hand,
the resistance of the cord is low. It does not become red when current flows
through it.
Question 2:
Compute the heat generated while transferring 96000 coulomb of charge in one
hour through a potential difference of 50 V.
Answer :
According to Joule’s law of heating, the amount of heat produced is given by
H = VIt
Where,
V = 50 V
๐ผ = ๐ถโ๐๐๐๐ / ๐ก๐๐๐
= 9600 ๐๐๐ข๐๐๐๐ / 1 โ๐
= 9600 ๐๐๐ข๐๐๐๐ / 1 โ๐
= 9600 / 60 × 60
= 80 / 3 ๐ด
= 80 / 3 ๐ด
and t = 1 hour = 60 × 60 seconds
So,
๐ป = 50 × 80 / 3 × 60 × 60
= 4800000 ๐ฝ = 4.8 × 10^6๐ฝ
Question 3
An electric iron of resistance 20 ฮฉ takes a current of 5 A. Calculate the heat
developed in 30 s.
Answer :
According to Joule’s law of heating, the amount of heat produced is given by
H = VIt
Where,
V = IR = 5A × 20 ฮฉ = 100 V
I = 5 A
and t = 30 seconds
So,
๐ป = 100 × 5 × 30 ๐ฝ
= 15000 ๐ฝ = 1.5 × 10^4๐ฝ
Page : 220
Question 1:
Question 2:
Question 1:
What determines the rate at which energy is delivered by a current?
Answer :
The rate of consumption of electric energy in an electric appliance is called
electric power. Hence, the rate at which energy is delivered by a current is the
power of the appliance.
Question 2:
An electric motor takes 5 A from a 220 V line. Determine the power of the motor
and the energy consumed in 2 h.
Answer :
Power of the electric motor is given by
P = VI
Where, V = 220 V and I = 5 A
So, Power P = 220 × 5 = 1100 W
Now, the energy consumed = Power × time
Where, P = 1100 W
t = 2 hours = 2 × 60 × 60 seconds = 7200 seconds
So, the energy consumed E = 1100 × 7200 J = 7920000 J
Exercise
Question 1:
Question 2:
Question 4:

Exercise
Question 1:
A piece of wire of resistance R is cut into five equal parts. These parts are then
connected in parallel. If the equivalent resistance of this combination is R′, then
the ratio R/R′ is –
(a) 1/25 (b) 1/5 (c) 5 (d) 25
Answer :
Resistance of a piece of wire is directly proportional to its length. If the piece of
wire has a resistance R and the wire is cut into five equal parts.
The resistance of each part = R/5
All the five parts are connected in parallel. Hence, equivalent resistance (R′) is
given as
Hence , the option "d" เคเคธ correct .Question 2:
Which of the following terms does not represent electrical power in a circuit?
(a) I^2R (b) IR^2 (c) VI (d) V^2/R
Answer :
We know that electric power is given by P = VI … (i)
So, the option (c) is correct.
According to Ohm’s law, V = IR … (ii)
Question 3:
Now putting the value of V from (ii) in (i), we get
Power P = (IR) × I = I^2R
So, the option (a) is correct.
Now putting the value of I from (ii) in (i), we get
Power P = V(V/R) = V^2/R
So, the option (d) is correct.
Hence, the option (b) does not represent electrical power in a circuit.
Question 3:
An electric bulb is rated 220 V and 100 W. When it is operated on 110 V, the
power consumed will be –
(a) 100 W (b) 75 W (c) 50 W (d) 25 W
Answer :
Energy consumed by bulb ( ๐ ) =๐^2/R
⟹ ๐
=๐^2/P
Here, V = 220 V and P = 100 W
๐
=(220)^2/100 = 484 ฮฉ
The resistance of the bulb remains constant if the supply voltage is reduced to
110 V. If the bulb is operated on 110 V, then the energy consumed by it is given
by the expression for power
๐ =๐^2/R
=(110)^2/484
=12100/484
= 25 ๐
=12100/484
= 25 ๐
Hence, the option (d) is correct.
Question 4:
Two conducting wires of the same material and of equal lengths and equal
diameters are first connected in series and then parallel in a circuit across the same
potential difference. The ratio of heat produced in series and parallel
combinations would be –
(a) 1:2 (b) 2:1 (c) 1:4 (d) 4:1
Answer :
Heat produced in the circuit is inversely proportional to the resistance R. Let RS
and RP be the equivalent resistances of the wires if connected in series and parallel
respectively. Let R be the resistance of each wire.
If the resistors are connected in parallel, the net resistance is given by
1/๐
๐ = 1/๐
+ 1/๐
⟹1/๐
๐ = 2/๐
⟹ ๐
๐ =๐
/2
If the resistors are connected in series, the net resistance is given by
๐
๐ = ๐
+ ๐
= 2๐
Hence, for same potential difference V, the ratio of heat produced in the circuit
is given by
Therefore, the ratio of heat produced in series and parallel combinations is 1:4.
Hence, the option (c) is correct.
Question 6:
Question 5:
How is a voltmeter connected in the circuit to measure the potential difference
between two points?
Answer :
To measure the potential difference, a voltmeter should be connected in parallel.
Question 6:
A copper wire has diameter 0.5 mm and resistivity of 1.6 × 10–8 ฮฉ m. What will
be the length of this wire to make its resistance 10 ฮฉ? How much does the
resistance change if the diameter is doubled?
Answer :
Resistance (R) of a copper wire of length l and cross-section A is given by the
expression,
Hence , the new resistance wiil become 1/4 times th original resistance .
Question 11:
Question 16:
Dear Asif Sir Question 7:
The values of current I flowing in a given resistor for the corresponding values of
potential difference V across the resistor are given below –
I (amperes) 0.5 1.0 2.0 3.0 4.0
V (volts) 1.6 3.4 6.7 10.2 13.2
Plot a graph between V and I and calculate the resistance of that resistor.
Answer :
The plot between voltage and current is called VI characteristic. The voltage is
plotted on x-axis and current is plotted on y-axis.
The slope of the line gives the value of resistance (R)
๐ ๐๐๐๐ =1/๐
=๐ต๐ถ/๐ด๐ถ = 2/6.8
⟹ ๐
= 6.8/2
= 3.4 ฮฉ
Question 9:
Question 8:
When a 12 V battery is connected across an unknown resistor, there is a current
of 2.5 mA in the circuit. Find the value of the resistance of the resistor.
Answer :
According to Ohm’s law, V = IR
⟹ ๐
=๐/๐ผ
Here, V = 12 V and I = 2.5 mA = 0.0025 A
Therefore,
๐
= 12/ 0.0025
= 4800 ฮฉ
= 4.8 kฮฉ
= 4800 ฮฉ
= 4.8 kฮฉ
Question 9:
A battery of 9 V is connected in series with resistors of 0.2 ฮฉ, 0.3 ฮฉ, 0.4 ฮฉ, 0.5
ฮฉ and 12 ฮฉ, respectively. How much current would flow through the 12 ฮฉ
resistor?
Answer :
Total resistance of resistors when connected in series is given by
๐
= ๐
1 + ๐
2 + ๐
3 + ๐
4 + ๐
5
⟹ ๐
= 0.2 ฮฉ + 0.3 ฮฉ + 0.4 ฮฉ + 0.5 ฮฉ + 12 ฮฉ = 13.4 ฮฉ
According to Ohm’s law, V = IR
⟹ ๐ผ = ๐ / ๐
= 9 / 13.4
= 0.67 ๐ด
There is no current division occurring in a series circuit. So, the current through
the 12 ฮฉ resistor will be same as 0.67 A.
Question 10:
How many 176 ฮฉ resistors (in parallel) are required to carry 5 A on a 220 V line?
Answer :
Let the total number of resistors be x.
Given that:
Current I = 5 A and Potential Difference V = 220 V
According to Ohm’s law, V = IR
⟹ ๐
= ๐/๐ผ
= 220/5
= 44 ฮฉ
Now for x number of resistors of resistance 176 ฮฉ, the equivalent resistance of
the resistors connected in parallel is 44 ฮฉ.
1/44 =1/176 +1/176 + 1/176 +1/176 +.... .๐ก๐ ๐ฅ ๐ก๐๐๐๐
⟹ 1 / 44 = ๐ฅ / 176
⟹ ๐ฅ = 176/44 = 4
Therefore, 4 resistors of 176 ฮฉ are required to draw the given amount of current.
Question 11:
Show how you would connect three resistors, each of resistance 6 ฮฉ, so that the
combination has a resistance of (i) 9 ฮฉ, (ii) 4 ฮฉ.
Answer :
(i). To get total 9 ฮฉ resistance from three 6 ฮฉ resistors, we should connect two
resistors in parallel and the third resistor in series with the resultant. The
combination is given as follows:
Total resistance in parallel is given by
1 / ๐
12 = 1/๐
1 + 1/๐
2
⟹ 1/๐
12 =1/6 + 1/6
= 2/6
= 1/3
⟹ ๐
12 = 3 ฮฉ
Now ๐
12 and 6 ฮฉ are connected in series, so the net resistance is given by
๐
= ๐
12 + 6 ฮฉ = 3 ฮฉ + 6 ฮฉ = 9 ฮฉ
(ii). To get total 4 ฮฉ resistance from three 6 ฮฉ resistors, we should connect two
resistors in series and the third resistor in parallel with the resultant. The
combination is given as follows:
Total resistance in series is given by
๐
12 = ๐
1 + ๐
2 = 6 ฮฉ + 6 ฮฉ = 12 ฮฉ
Now ๐
12 and 6 ฮฉ are connected in parallel, so the net resistance is given by
1/๐
= 1/๐
12 + 1/6
⟹ 1/๐
= 1/12 + 1/6
⟹ 1/๐
= 3/12
⟹ 1/๐ = 1/4
⟹ 1/๐ = 1/4
⟹ ๐
= 4 ฮฉ
Question 12:
Several electric bulbs designed to be used on a 220 V electric supply line, are
rated 10 W. How many lamps can be connected in parallel with each other across
the two wires of 220 V line if the maximum allowable current is 5 A?
Answer :
For one bulb:
Power P = 10 W and Potential difference V = 220 V
Using the relation for R, we have
๐
= ๐^2/๐
=(220)^2/10
= 4840 ฮฉ
= 4840 ฮฉ
Let the total number of bulbs be x.
Given that:
Current I = 5 A and Potential Difference V = 220 V
According to Ohm’s law, V = IR
⟹ ๐
= ๐/๐ผ
=220/5
= 44 ฮฉ
Now, for x number of bulbs of resistance 176 ฮฉ, the equivalent resistance of the
resistors connected in parallel is 44 ฮฉ.
1/44 = 1/4840 + 1/4840 + 1/4840 +. .๐ก๐ ๐ฅ ๐ก๐๐๐๐
⟹ 1/44 = ๐ฅ/4840
⟹ ๐ฅ = 4840/44
⟹ ๐ฅ = 110
⟹ ๐ฅ = 110
Therefore, 110 bulbs of 4840 ฮฉ are required to draw the given amount of current.
Question 13:
A hot plate of an electric oven connected to a 220 V line has two resistance coils
A and B, each of 24 ฮฉ resistance, which may be used separately, in series, or in
parallel. What are the currents in the three cases?
Answer :
Given that:
Potential difference V = 220 V and resistance of each coil R = 24 ฮฉ
When the coil is used separately, the current in the coil is given by
๐ผ = ๐/๐
= 220/24
=55/6
=55/6
= 9.16 ๐ด
When the two coils are connected in series, the net resistance is given by
๐
= ๐
1 + ๐
2 = 24 ฮฉ + 24 ฮฉ = 48 ฮฉ
Now, the current in the coil is given by
๐ผ = ๐/๐
= 220/48
= 55/12
= 4.58 ๐ด
= 55/12
= 4.58 ๐ด
When the two coils are connected in parallel, the net resistance is given by
1/๐
= 1/24 + 1/24
1/๐
= 2/24
1/๐
= 1/12
⟹ ๐
= 12 ฮฉ
Now, the current in the coil is given by
๐ผ = ๐/๐
= 220/12
= 55/3
= 55/3
= 18.33 ๐ด
Question 14:
Compare the power used in the 2 ฮฉ resistor in each of the following circuits:
(i) a 6 V battery in series with 1 ฮฉ and 2 ฮฉ resistors, and (ii) a 4 V battery in
parallel with 12 ฮฉ and 2 ฮฉ resistors.
Answer :
Given that:
Potential difference, V = 6 V
(i). 1 ฮฉ and 2 ฮฉ resistors are connected in series. Therefore, equivalent resistance
of the circuit, R = 1 + 2 = 3 ฮฉ
According to Ohm’s law,
V = IR
⟹ ๐ผ = ๐/๐
= 6/3
= 2 ๐ด
In series combination, the current in the circuit remains constant. Therefore power
is given by
๐ = ๐ผ^2๐
= (2)^2 × 2 = 8 ๐
(ii). 1 ฮฉ and 2 ฮฉ resistors are connected in parallel.
⟹ ๐ผ = ๐/๐
= 6/3
= 2 ๐ด
In parallel combination, the voltage in the circuit remains constant. Therefore
power is given by
๐ = ๐^2/๐
= 4^2/2
= 8 ๐
Hence, in both the cases power remains same as 8W.
Question 15:
Two lamps, one rated 100 W at 220 V, and the other 60 W at 220 V, are connected
in parallel to electric mains supply. What current is drawn from the line if the
supply voltage is 220 V?
Answer :
For the lamp one:
Power P1 = 100 W and Potential difference V = 220 V
Therefore,
๐ผ1 = ๐1/๐
= 100 / 220
= 0.455 ๐ด
= 0.455 ๐ด
For the lamp two:
Power P2 = 60 W and Potential difference V = 220 V
Therefore,
๐ผ2 = ๐2/๐
= 60/220
= 0.273 ๐ด
= 0.273 ๐ด
So, the net current drawn from the supply is given by
๐ผ = ๐ผ1 + ๐ผ2
= 0.455 + 0.273
= 0.728 ๐ด
= 0.455 + 0.273
= 0.728 ๐ด
Question 16:
Which uses more energy, a 250 W TV set in 1 hr, or a 1200 W toaster in 10
minutes?
Answer :
Energy consumed by an electrical appliance is given by H = Pt
For the TV set:
Power W = 250 W and time t = 1 hour = 3600 seconds
So, energy consumed H = 250 × 3600 = 900000 J
For the toaster:
Power W = 1200 W and time t = 10 minutes = 600 seconds
So, energy consumed H = 1200 × 600 = 720000 J
Hence, TV set uses more energy than toaster.
Question 18:
Question 17:
An electric heater of resistance 8 ฮฉ draws 15 A from the service mains 2 hours.
Calculate the rate at which heat is developed in the heater.
Answer :
Heat developed in the heater is given by H = I2Rt
Where, I = 15 A, R = 8 ฮฉ and time t = 2 hours
The rate at which heat is developed is given by
๐ป = ๐ผ^2๐
๐ก/๐ก
= ๐ผ^2๐
= (15)^2 × 8
= 1800 ๐ฝ/๐
= (15)^2 × 8
= 1800 ๐ฝ/๐
Question 18:
Explain the following.
a) Why is the tungsten used almost exclusively for filament of electric lamps?
b) Why are the conductors of electric heating devices, such as bread-toasters
and electric irons, made of an alloy rather than a pure metal?
c) Why is the series arrangement not used for domestic circuits?
d) How does the resistance of a wire vary with its area of cross-section?
e) Why are copper and aluminium wires usually employed for electricity
transmission?
Answer :
a) The melting point and resistivity of tungsten are very high. It does not burn
readily at a high temperature. The electric lamps glow at very high
temperatures. Hence, tungsten is mainly used as heating element of electric
bulbs.
b) The conductors of electric heating devices such as bread toasters and
electric irons are made of alloy because resistivity of an alloy is more than
that of metals. It produces large amount of heat and do not burn easily.
c) There is voltage division in series circuits. Each component of a series
circuit receives a small voltage for a large supply voltage. As a result, the
amount of current decreases and the device becomes hot. Hence, series
arrangement is not used in domestic circuits.
d) Resistance (R) of a wire is inversely proportional to its area of cross-section
(A):
๐
∝ 1/๐ด
e) Copper and aluminium wires have low resistivity. They are good
conductors of electricity. Hence, they are usually employed for electricity
transmission.
